Analiza zakładów na liczbę bramek
Obstawianie liczby bramek przy użyciu rozkładu Poissona
Nowością w Trefíku jest możliwość wyświetlenia w oknie Oferty kursu zakładu określonego na podstawie limitu poniżej/powyżej. Jako parametr wyświetlania kursu podawany jest limit poniżej/powyżej oraz rodzaj zakładu. Możemy w ten sposób pracować z całkowitą liczbą bramek, liczbą bramek jednej drużyny, liczbą bramek w połowie, liczbą rzutów rożnych, kartek, fauli, strzałów na bramkę...
W zasadzie chodzi o to, że z obliczeń w oknie Oferta wyliczymy limit zakładu under/over. Dzięki temu ustalimy prawdopodobieństwo i będziemy mogli przeanalizować wyniki obliczeń. Na przykład wybieramy mecz, w którym, korzystając z prostych obliczeń z poprzednich meczów obu drużyn (suma liczby bramek podzielona przez liczbę meczów), stwierdzamy, że oczekiwana suma bramek w meczu będzie wynosić około znak 1,50. Dlatego będziemy chcieli przeanalizować kursy na wynik poniżej/powyżej 1,5 gola w zakładzie meczowym. W przypadku innego meczu wyliczenie może wskazywać na granicę 2,50 goli. Nowa funkcja umożliwia masową pracę z różnymi limitami poniżej/powyżej dla jednego rodzaju zakładu.
To demo ilustruje użycie nowej funkcji do obliczenia wyniku przy użyciu rozkładu Poissona i liczby bramek zdobytych przez gospodarzy w meczu. Rozkład Poissona rzeczywiście nadaje się do modelowania oczekiwanej liczby bramek.
Tworząc filtr, skorzystamy z podstawy do obliczenia wartości rozkładu Poissona. Korekty znajdą się w sekcji Filtry / Kolumny, gdzie dodamy niezbędne linie do oceny zakładu na liczbę bramek i obliczenia zysku:
.. Wartość LAMBDA X z obliczenia rozkładu Poissona podaje oczekiwaną liczbę bramek dla gospodarzy (jest ona wyprowadzana z liczby bramek gospodarzy siła ataku i siła obrony gości i matematycznie odpowiada wartości średniej). Dlatego użyjemy tej wartości do określenia limitu poniżej/powyżej dla poszukiwanego zakładu na liczbę bramek zdobytych u siebie. Funkcja ROUND_?.5 w oknie Kolumny zwraca wartość z „Kolumny 1” „zaokrągloną” do wartości „IntegerPartNumber” + 0,5. Czyli np. do wartości 1,5 dla parametru wejściowego 1,22. Zatem w pierwszej widocznej linii w sekcji Kolumny obliczany jest limit dolny/powyższy i oznaczany jako „xGD”.
Kolejne dwie linie „xG1 under” i „xG1 over” przedstawiają kursy na zakład under/over na liczbę bramek dla gospodarzy. Zakłady na liczbę bramek u siebie są oznaczone w Trefíku jako „G1”. Parametrem under/over będzie już utworzona kolumna „xGD” (te same rezultaty można uzyskać stosując wartość „lambda X”, gdyż przed użyciem parametru zawsze wykonywane jest zaokrąglanie do liczby całkowitej wartość, 5).
Mamy teraz limit poniżej/powyżej oraz kursy dla zakładów z tym limitem. Musimy zdecydować, czy postawić zakład poniżej, czy powyżej. Decyzja ta zostanie podjęta w oparciu o wartość „lambda X”, czyli w oparciu o wyliczony szacunek liczby goli zdobytych u siebie. A decyzja będzie prosta: jeśli „lambda X” będzie poniżej limitu zakładu under/over (czyli poniżej zaokrąglenia wartości „lambda X” do wartości „całość”5), to stawiamy zakład POD. W przeciwnym razie zakład NAD zostanie postawiony.
Zatem linie „D lambda under” i „D lambda over” stanowią porównanie i decyzję, czy postawić zakład UNDER czy OVER. Jeśli linia „D lambda under” ma wartość 1, wówczas zostanie postawiony POD. W przeciwnym razie zakład NAD jest wyprowadzany z wartości 1 dla pozycji „D lambda over”.
To determinowało, jaki zakład zostanie postawiony. A teraz musimy jeszcze ocenić zakład, aby mieć przegląd całkowitego zysku analizowanej strategii.
Wiersz „? D pod” będzie miał wartość odpowiadającą kursowi zakładu POD, jeśli ten zakład zostanie postawiony. W przeciwnym razie będzie miał wartość zero (pomnożoną przez 1 lub 0 w zależności od tego, czy w poprzednim kroku określiliśmy, że zakład ma zostać wykorzystany). Podobnie wiersz „? D over” będzie miał wartość kursu dla zakładu OVER, jeśli zostanie postawiony, w przeciwnym razie będzie miał wartość zerową.
Wiersz „D zakład” jest sumą dwóch poprzednich wierszy, tj. sumą postawionego kursu (z zakładu LOW lub zakładu OVER) i wartości zerowej. Będzie zatem miał wartość odpowiadającą stawce zakładu.
Następnie musimy ocenić liczbę bramek w meczu. W tym celu użyjemy kolumny „Gole gospodarzy, a nie P”, ponieważ jest to liczba bramek strzelonych przez gospodarzy w meczu bez liczenia bramek w dogrywce (aby kolumna ta zawierać dodaną liczbę bramek, należy ją aktywować w sekcji Kolumny).
Wiersz „? G poniżej” ocenia, czy gospodarze strzelili w meczu mniej bramek niż limit zastosowany dla zakładu poniżej/powyżej. Jeśli było mniej bramek, będzie miała wartość 1. W przeciwnym razie będzie wartość zerowa. Podobnie następny wiersz „? G over” będzie miał wartość 1, jeśli gospodarze strzelili więcej bramek.
Teraz możemy użyć poprzednich kolumn, aby po kolei ocenić zakłady poniżej/powyżej.
Pozycja „? G under win” pomnoży „informację”, czy zakład POD zakończył się sukcesem, przez kurs zakładu under (jeśli został postawiony, w przeciwnym razie zero). Dlatego zwrócona zostanie kwota stawki zakładu POD, jeśli została postawiona i zakończyła się sukcesem, lub zostanie zwrócona wartość zerowa. Podobnie „? G over wygra” zwróci pomyślnie postawione kursy dla zakładu OVER lub zero.
Wiersz „Kurs wygraną” sumuje dwie poprzednie linie. Wynikiem będzie ilość udanego kursu lub wartość zerowa.
Ostatnia linia „G Profit” oblicza zysk z zakładu na liczbę bramek zdobytych u siebie. Od kursu z poprzedniego wiersza odejmuje więc wartość 1 (wpis w „Kolumnie 2” należy wpisać ze znakiem +, w przeciwnym razie byłby to odniesienie do kursu krajowego). Wynik będzie miał wartość -1 w przypadku nieudanego zakładu lub względną wartość zysku z wygranego kursu.
Dzięki elementom utworzonym w sekcji Filtry / Kolumny wysokość zysku uzyskaliśmy w kilku krokach, obstawiając liczbę bramek gospodarzy ze zmiennym limitem zakładu poniżej/powyżej.
Aby dostroić filtr, skorzystamy z sekcji Filtr / Warunki:
..ponieważ powinniśmy eliminować mecze, w których nie podano kursów na dany limit goli gospodarzy, oraz mecze, które nie zostały jeszcze rozegrane. Uwaga - funkcja UNDER_? i PONAD_? pracując z liczbą bramek zdobytych u siebie i na wyjeździe, stosują także zakłady „gospodarze strzelą” i „goście strzelą” z parametrem 0,5 – są to identyczne zakłady.
W Filtr / Warunki definiujemy 2 linie:
.. warunek, czy liczba bramek została spełniona (tj. czy mecz został rozegrany) oraz warunek, czy kurs zakładu (tj. pozycja „D bet” w sekcji Filtry / Kolumny) jest większy niż 1. Gwarantuje to, że filter nie zwróci meczów nierozegranych i meczów bez kursówna monitorowany przez nas zakład
Teraz możemy wykorzystać stworzony filtr w oknie Oferta:
.. filtr został zastosowany do meczów najwyższej niemieckiej ligi piłkarskiej w okresie od 1.07.2024 do 11.11.2024. Kursy z Fortuna PL. Całkowity zysk (stosunek wygranej kwoty do kwoty postawionej stawki) wynosi 0,10, czyli 10% zysku (ocena całkowitego zysku wyświetla się po włączeniu funkcji Średnia prawym przyciskiem myszy na stopka na liście dopasowań). To wynik godny uwagi.
Jeżeli w lewym dolnym rogu aktywujemy bukmachera "POL", wyświetli się najwyższe dostępne kursy od wybranych polskich bukmacherów (działa to również dla funkcji UNDER_? i OVER_?), a wynik zostanie wyświetlony:
.. więc zysk 14%.
Na koniec przejrzyjmy wyświetlone kolumny ostatniego meczu Heidenheim – Wolfsburg:
- najpierw wyświetlane są kolumny z liczbą bramek obu drużyn bez liczenia dogrywek (w tym przypadku nie ma to żadnego znaczenia, jest pokazane dla ilustracji, może się przydać w hokeju),
- lambda X: obliczenie szacunkowej liczby bramek zdobytych u siebie zgodnie z rozkładem Poissona,
- xGD: zaokrąglenie „lambda X” do „całości”, 5, czyli limitu szukanego zakładu poniżej/powyżej na liczbę bramek gospodarzy,
- xG1 poniżej, xG1 powyżej: kursy poniżej i powyżej dla wybranego zakładu na liczbę bramek dla gospodarzy (zwracane przez funkcje UNDER_? i OVER_? ),
- D lambda under: czy zostanie postawiony zakład UNDER,
- D lambda over: czy zostanie postawiony zakład OVER,
- ? D pod: jeśli zakładem jest POD, to kurs tego zakładu, w przeciwnym razie wartość zerowa,
- ? D over: jeśli zakład OVER to kurs tego zakładu, w przeciwnym razie wartość zerowa,
- Zakład D: zakład po kursie (zarówno zakład PONIŻEJ, jak i POWIĘKSZONY),
- ? G poniżej: czy gospodarze strzelili mniej bramek niż limit dla obserwowanego zakładu poniżej/powyżej,
- ? G over: czy gospodarze strzelili więcej bramek niż limit dla obserwowanego zakładu poniżej/powyżej,
- ? G pod wygraną: jeśli postawiono i wygrano zakład UNDER, wówczas kurs tego zakładu, w przeciwnym razie zero,
- ? G over wygra: jeśli postawiono zakład OVER i wygrano, wówczas szansa tego zakładu, w przeciwnym razie zero,
- Szansa na wygraną: jeśli zakład UNDER lub OVER zakończył się sukcesem, wówczas kurs tego zakładu, w przeciwnym razie zero,
- G Profit: zarabiaj na obstawianiu liczby bramek gospodarzy w tym meczu; wartość -1 oznacza przegraną zakładu.
W podobny sposób możesz pracować z zakładami na liczbę bramek gości, całkowitą liczbę bramek, liczbę żółtych kartek, rzutów rożnych, fauli, strzałów na bramkę lub spalonych (Trefík rejestruje wszystkie te dane w wybranych biurach bukmacherskich) .
Dalsze badanie może prowadzić do pomijania meczów, w których parametr „lambda X” jest zbyt blisko zaokrąglonej wartości „IntegerPartNumber” + 0,5, a decyzja, czy postawić zakład UNDER czy OVER, jest zbyt trudna. Lub w takich przypadkach możemy wybrać zakład PONIŻEJ lub POWIĘKSZONY według niższego/wyższego kursu. Możliwości jest wiele, a doskonały wynik zysku na tej przykładowej stronie z pewnością jest zachętą do dalszych analiz w Trefíku.
Utworzony powyżej filtr jest dostępny w sekcji Filtr / Próbki.